3 апреля 2024, 22:32

Комп'ютерна томографія у стоматології: чому така популярна серед лікарів?

КТ зубів є сучасним методом рентгенологічного дослідження твердих і м'яких тканин з отриманням цифрового тривимірного зображення.

Комп'ютерна томографія у стоматології: чому така популярна серед лікарів?

Метод дозволяє чітко побачити навіть найдрібніші анатомічні деталі зубощелепної системи та можливі патологічні зміни. Комп'ютерна томографія знаходить своє застосування при складному видаленні зубів, операціях на щелепно-лицьовій ділянці, протезуванні та в ортодонтії.

Щоб отримати достовірну інформацію та розібратися у темі, ми звернулися до досвідченого лікаря-стоматолога київської стоматології Crystal Dent, який люб'язно поділився з нами своїм досвідом та знаннями.

Основні методи діагностики в галузі стоматології

Рентген і комп'ютерна томографія (КТ) у стоматології є двома різними методами медичного зображення, які використовуються для діагностики захворювань та стану зубів, щелеп та оточуючих їх тканин. Обидва методи базуються на використанні рентгенівських променів, однак мають суттєві відмінності, на підставі яких лікар-стоматолог приймає рішення, який саме метод використовувати у тому чи іншому випадку для конкретного пацієнта.

Відмінності між рентгеном і кт

До основних відмінностей цих методів варто віднести наступні:

  1. Принцип роботи:
  • -Рентген: використовує рентгенівські промені для створення зображення. Промені проходять через тканини та записуються на рентгенівську плівку чи датчик.
  • -Комп'ютерна томографія: використовує рентгенівські промені, але на відміну від простого рентгена, КТ сканує об'єкт у різних напрямах, щоб створити докладне тривимірне зображення за допомогою комп'ютера.

2. Інформація, що передається зображеннями:

  • -Рентген: показує структуру зубів та кісток в одній площині.
  • -Комп'ютерна томографія: показує точну інформацію про структуру кісток, положення зубів, патологічні зміни та інші деталі в трьох площинах.

3. Витрата радіаційної дози:

  • -Рентген: має нижчу дозу радіації, ніж КТ.
  • -Комп'ютерна томографія вимагає підвищеної дози радіації через інтенсивне сканування.

4. Додатково:

  • -Рентген часто використовується для виявлення карієсу, оцінки стану коренів зубів, визначення патологічних процесів, таких як періодонтит.
  • -Комп'ютерна томографія: використовується для складніших випадків, таких як планування імплантації зубів, виявлення атипово розташованих зубів або при плануванні обʼємних втручань.

Отже, комп'ютерна томографія надає детальне та тривимірне уявлення анатомічних структур, але за рахунок підвищеної дози радіації та вищої вартості. Рентген часто використовується в стоматології для загальних цілей, коли потрібне швидке та доступне зображення.

Скільки разів можна робити КТ зубів та щелепи та як проходить процедура?

Кількість разів, яку можна робити КТ зубів та щелеп, залежить від конкретної ситуації та рекомендацій вашого лікаря. Як правило, такі медичні процедури проводяться лише у разі реальної медичної потреби. У стоматології нерідко виникає необхідність повторного КТ-дослідження для контролю результатів лікування через місяць чи два після первинної процедури. Нічого небезпечного в цьому немає, важливо лише пам'ятати про те, що не всім пацієнтам показаний КТ. Для дітей та вагітних жінок лікарі підбирають інші, більш щадні методи діагностики.

Сама процедура КТ-дослідження є алгоритмом певних кроків, а саме:

  • -перед початком процедури пацієнту слід зняти металеві прикраси, окуляри чи інші предмети, які можуть заважати під час сканування.
  • -на верхню частину тіла одягається свинцевий фартух, щоб уникнути опромінення непотрібних ділянок тіла.
  • -для сканування пацієнт знаходиться всередині кільцевого апарату сканера. Сканер обертається навколо нього, роблячи серії рентгенівських знімків у різних кутах;
  • -під час сканування пацієнту необхідно за командою лікаря вдихнути або затримати дихання на кілька секунд, щоб уникнути руху та отримати чітке зображення.

Процес сканування зазвичай займає кілька хвилин. Отримане тривимірне зображення відтворюється через монітор комп'ютера. Цей метод не завдає пацієнту шкоди, оскільки рентгенівські промені впливають дуже нетривалий час, при цьому площа їхньої дії дуже невелика.

Последние новости