Як українцям захиститися від популярного виду шахрайства вішингу та не бути жертвою обману – поради НБУ
Вішинг – шахрайство телефоном, коли злочинці змушують розкрити особисті дані та перевести гроші під різними приводами, у НБУ розкрили деталі.
Телефонні шахраї, що використовують метод вішингу, стають дедалі витонченішими, вдаючись до різних маніпуляцій для отримання особистої інформації. Ці злочинці здатні викликати страх і довіру, щоб змусити жертву переказати гроші або надати конфіденційні дані. Про це повідомляє просвітницький ресурс Національного банку України.
Вішинг – це особливий вид телефонного шахрайства, при якому зловмисник дзвонить потенційній жертві та, використовуючи маніпуляції, переконує її повідомити особисті дані, такі як реквізити банківських карток, логіни та паролі. Шахраї можуть також пропонувати зняти ліміти з картки або переконувати жертву переказати гроші на їхні рахунки.
Для того щоб не стати жертвою шахраїв, важливо бути уважним і дотримуватися низки рекомендацій від НБУ.
Слід негайно припинити розмову, якщо той, що телефонує:
- запитує конфіденційні дані, такі як термін дії картки, CVV-код або одноразові коди з SMS;
- обіцяє легкі гроші або інформує про виграші, які потрібно забрати;
- вказує на необхідність діяти швидко, наприклад, скористатися конкретним банкоматом, терміналом або перейти за посиланням і заповнити персональні дані;
- намагається залякати, стверджуючи, що карту заблоковано.
Оскільки шахраї застосовують безліч хитрощів для заплутування своїх жертв, дуже важливо зберігати спокій і не піддаватися емоціям. Наприклад, зловмисники часто дзвонять уночі, представляючись поліцейськими та повідомляючи, що ваш родич потрапив у біду. Такий сценарій може легко спантеличити, тому важливо бути уважним і не поспішати з діями. У таких випадках найкраще відразу зателефонувати близькій людині, щоб з'ясувати правду.
При підозрілих повідомленнях про виграші важливо перевіряти інформацію про акції в офіційних реєстрах і не вірити на слово.
Якщо вам повідомили про блокування картки, ніколи не давайте інформацію телефоном, а краще самі передзвоніть у банк за офіційним номером.
Пам'ятайте, що захищеність ваших фінансових даних залежить від вашої уважності й обережності. Якщо ви все ж таки стали жертвою шахрайства, негайно блокуйте картку та звертайтеся до Кіберполіції для отримання допомоги.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що Міністерство юстиції України радить, як діяти, якщо ви випадково розкрили дані своєї платіжної картки на сумнівному сайті.