В Україні ртутні термометри заборонені: чому українцям краще від них відмовитися, та чим замінити
З початку 2024 року в Україні набула чинності заборона на продаж ртутних градусників, оскільки країна офіційно приєдналася до Мінаматської конвенції про ртуть.
З початку 2024 року в Україні набула чинності заборона на продаж ртутних градусників, оскільки країна офіційно приєдналася до Мінаматської конвенції про ртуть.
Про це повідомляє "РБК-Україна".
Мінаматська конвенція встановила міжнародні правила для захисту людей і довкілля від антропогенних викидів і ртутних сполук, які можуть призвести до отруєнь. Для людей особливу небезпеку становить мікромеркуріалізм, коли відбувається хронічне отруєння малими дозами ртуті.
Уперше захворювання, пов'язане з отруєнням ртуттю, було зафіксовано в японському місті Мінамата 1956 року. Причиною масового отруєння була діяльність місцевого заводу, який зливав воду, що містила неорганічну ртуть, у затоку. Симптоми включали оніміння, слабкість, дзвін у вухах, втрату слуху, частково зору. Деякі божеволіли, непритомніли та помирали через місяць після початку хвороби.
Схожі події відбувалися і в інших країнах, включно з Іраком 1971 року.
Згідно з конвенцією, яку з 2013 року підписала та ратифікувала 141 країна, з 2020 року заборонено виробляти, експортувати й імпортувати продукцію, що містить ртуть, включно з термометрами, деякими видами батарейок, люмінесцентними лампами тощо.
Поки заборона не поширюється для військових потреб і цивільної оборони.
Сам по собі термометр, який широко використовували люди старшого покоління, не є небезпечним. Однак, якщо скло розіб'ється та ртутні краплі закотяться у недоступні місця, вони почнуть виділяти токсичні пари вже за 18 градусів за Цельсієм. Постійне вдихання цих парів з часом призведе до інтоксикації та, можливо, онкологічних захворювань. Симптоми гострого отруєння настають уже через добу.
Як альтернативу на українському ринку представлені сучасні засоби, які не становлять небезпеки.
Це можуть бути:
- термометри з галінстаном, подібним до ртуті рідким металом, що не становить загрози;
- електронні термометри;
- інфрачервоні термосмужки.