4 липня 2024, 17:18

Мурахи здатні бути чудовими хірургами та проводити рятувальні ампутації родичам – The Guardian

Учені зі Швейцарії та Великої Британії під час досліджень виявили, що мурахи здатні проводити рятувальні ампутації пораненим родичам.

Мурахи здатні бути чудовими хірургами та проводити рятувальні ампутації родичам – The Guardian

Дивовижне відкриття зробили вчені з Університету Лозанни (Швейцарія) й Університету Сассекса (Велика Британія). Під час досліджень, результати яких були опубліковані в авторитетному науковому журналі Current Biology у липні 2024 року, вони виявили, що мурахи здатні проводити рятувальні ампутації пораненим родичам. Про це пише The Guardian.

Вчені на чолі з доктором Еріком Франком із Лозанни нанесли порізи на задні кінцівки флоридських деревних мурах і були свідками вражаючої картини. "Мурахи-хірурги" вилизували рани своїх поранених товаришів, а потім здійснювали ампутацію ушкодженої кінцівки на рівні кульшової западини суглоба, якщо рана була на стегні. Це допомагало запобігти розвитку інфекції та рятувало життя пораненій мурашці.


Однак у разі пошкодження гомілки родичі просто вилизували рану, не вдаючись до ампутації. Як з'ясували вчені, це пов'язано з тим, що інфекції нижніх кінцівок поширювалися тілом комах швидше, ніж інфекції стегна, через особливості анатомії мурах. Ампутація у таких випадках уже не допомагала вижити.

"Мурахи здатні діагностувати рани та лікувати їх найефективнішим способом для максимального підвищення шансів на виживання пораненого", - підкреслює доктор Франк.

За його словами, близько 10-11% мурах, які вирушають на пошуки їжі, повертаються до колонії з травмами, отриманими у територіальних сутичках із сусідніми мурашниками.

Вчені визнають, що хірургічні навички мурах здаються сценою із фантастичного фільму, але насправді це лише один із прикладів дивовижної еволюційної адаптації соціальних комах, коли робочі особини допомагають вижити своїй колонії, жертвуючи собою або надаючи взаємодопомогу різними способами.

"Це закономірний розвиток інстинктів у тварин-громадських працівників, які живуть сім'ями т піклуються один про одного", - коментує професор Університету Сассекса Френсіс Ратнікс.


Автор: Светлана Романенко

Останні новини