Куди зникли горобці в Україні, та чому не можна брати на руки голубів – експерти стурбовані
В Україні скорочується чисельність горобців, що викликає занепокоєння у орнітологів, серед причин називають зміну умов їх проживання, а також голубів.
Останнім часом в Україні спостерігається різке скорочення чисельності горобців, що є серйозною проблемою для екосистеми. Орнітологи й екологи попереджають про негативні наслідки цього явища та виявляють основні причини зникнення цих птахів, інформує Вадим Жуленко на YouTube.
Українське товариство охорони птахів оголосило 2024 рік роком домашнього горобця, оскільки його чисельність продовжує знижуватися. У нашій країні мешкає три види горобців: домашній, польовий і чорногрудий, але вони відчувають труднощі з виживанням.
Серед основних причин зникнення горобців — зменшення кількості приватних будинків, де вони люблять гніздитися. Нові технології будівництва роблять будинки більш герметичними, виключаючи щілини та можливості для гніздування. Крім того, сміттєві контейнери та поліетиленові пакети обмежують доступ горобців до їжі, у той час як скорочення домашніх господарств позбавляє їхнього джерела корму. Також у містах зросла чисельність кішок, які активно полюють на горобців.
Львівський орнітолог Вадим Жуленко вказує на надмірне прибирання у містах: обрізані дерева та чагарники не залишають місць для гніздування. Зникнення горобців може призвести до серйозних екологічних наслідків. Пара горобців може знищити до 30 тисяч комах за період вигодовування пташенят. Їхня відсутність у містах призводить до розмноження шкідників, що може загрожувати здоров'ю дерев й іншим рослинам.
Варто зазначити, що у містах також спостерігається висока кількість голубів, наприклад голуба сизого, які можуть негативно впливати на місцеві екосистеми. Ці птахи витісняють горобців кількістю. Крім цього вони можуть переносити інфекційні хвороби, через які гинуть інші види птахів. Наприклад, у Британії у 2005 році через заражені голубами годівниці почали швидше поширюватися пташині хвороби, що вплинуло на скорочення популяції інших пернатих. У зв'язку з цим не рекомендується підгодовувати голубів і брати їх на руки.
Необхідно відновити баланс у міській екосистемі та забезпечити захист горобців, які відіграють важливу роль у підтримці здорового функціонування довкілля.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що заповідник Асканія-Нова знаходиться на межі повного зникнення через дії російських окупантів, які зруйнували його інфраструктуру та вивезли тварин.
Також нагадаємо, що росіяни завдають непоправної шкоди екології України, знищуючи цілі популяції.