16 квітня 2025, 13:02

"За умови спільних дій", – ВООЗ змоделювала пандемію "мамонтової віспи", провівши світовий експеримент

ВООЗ відпрацювала сценарій нової пандемії через відтанутий давній арктичний вірус: у навчаннях брали участь 15 країн, включаючи Україну.

"За умови спільних дій", – ВООЗ змоделювала пандемію "мамонтової віспи", провівши світовий експеримент

Чи може древній вірус, "заморожений" у вічній мерзлоті, загрожувати людству? Всесвітня організація охорони здоров'я вирішила не чекати відповіді та провела масштабні навчання на випадок нової глобальної пандемії. Про це пише видання The Telegraph.

ВООЗ провела дводенні міжнародні навчання під назвою Exercise Polaris, під час яких змоделювала спалах вигаданого, але потенційно смертоносного вірусу під назвою "мамонтова віспа" (Mammothpox). До "епідемії" були залучені представники 15 країн, включаючи Німеччину, Саудівську Аравію, Катар, Сомалі, Данію й Україну.

Сценарій припускав, що вірус був випадково "звільнений" групою вчених під час розкопок останків шерстистого мамонта в арктичній тундрі. Учасники, повернувшись додому, невдовзі почали виявляти симптоми, що нагадують віспу. За кілька тижнів — переповнені реанімації, паніка та кожна країна вирішує, як стримувати поширення інфекції.

"Наука вже довела, що стародавні віруси можуть зберігатися у вічній мерзлоті тисячі років", - йдеться у методичних матеріалах ВООЗ. Потепління клімату підвищує ризики їхнього пробудження, тому "мамонтова віспа" у цьому контексті виступила як реалістичний, хоч і вигаданий приклад.

Сценарій навчань був "реалістичним і потенційно глобальним", але при цьому "контрольованим за умови спільних дій держав", наголосила директор ВООЗ з надзвичайних ситуацій у охороні здоров'я Недрет Еміроглу.

Тим часом у ході симуляції частина країн запровадила жорсткі обмеження, включаючи закриття кордонів і заборону пересування всередині країни. Інші ж віддали перевагу мінімальним заходам і набули "неконтрольованого поширення".

"У деяких держав були суворі заходи, в інших - практично повна бездіяльність. Нам довелося обговорювати, як гармонізувати стратегії", - зазначив старший радник ВООЗ доктор Скотт Дауелл.

Поки розгорталася симуляція, паралельно у штаб-квартирі ВООЗ тривали реальні переговори щодо майбутнього "пандемійного договору", який має зміцнити глобальну систему реагування на біологічні загрози.

Хоча "мамонтова віспа" лише гіпотетична загроза, експерти ВООЗ нагадують: клімат змінюється, вічна мерзлота тане, та старі віруси можуть повернутися. Навчання є тривожним, але корисним нагадуванням: готовність до наступної пандемії має починатися задовго до першого спалаху.

Як раніше Dialog.UA повідомляв, вчені у Китаї зафіксували новий коронавірус, здатний передаватися від кажанів людині, що викликає стурбованість через ризик нової пандемії.

Нагадаємо, ВООЗ заявила, що метапневмовірус hMPV, що циркулює у Китаї, не несе серйозної небезпеки та викликає симптоми, що нагадують застуду.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини