12 лютого 2024, 17:11

Медики розповіли, що відбувається з тілом, якщо лягати спати після опівночі

Занадто пізнє щоденне засинання може негативно позначитися на стані здоров'я – медики радять не затягувати з нічним відпочинком.

Медики розповіли, що відбувається з тілом, якщо лягати спати після опівночі

Сон - це важливий фактор для підтримання здоров'я та якості життя, проте багато людей не дотримуються рекомендованого режиму сну та лягають спати занадто пізно. Як це впливає на наше тіло та психіку?

Згідно з дослідженнями, якщо лягати спати щодня після опівночі, то можна отримати кілька негативних наслідків. Про це розповів старший лікар-консультант лікарні Yashoda Hospitals Hyderabad Діліп Гуде, пише Indian Express.

Порушення циркадних ритмів. Циркадні ритми - це біологічний годинник, який регулює наші фізіологічні та поведінкові процеси відповідно до добового циклу. Він визначає, коли ми відчуваємо сонливість, голод, активність тощо. Якщо лягати спати після опівночі, то порушуються ритми та це робить нас більш схильними до стресу, депресії, ожиріння, серцево-судинних захворювань й інших проблем.

Зниження імунітету. Сон - це час, коли наш організм відновлюється від ушкоджень й інфекцій, а також виробляє антитіла та цитокіни - речовини, які допомагають боротися з хворобами. Нестача сну зменшує ці захисні функції та робить нас більш вразливими для вірусів і бактерій.

Погіршення пам'яті та когнітивних здібностей. Сон - це також час, коли наш мозок обробляє та закріплює інформацію, яку ми отримали за день. Нестача сну заважає цьому процесу та впливає на нашу здатність до навчання, концентрації, розв'язання проблем і творчості.

Підвищення ризику розвитку діабету 2-го типу. Сон впливає на наш обмін речовин і гормональний баланс. Нестача сну знижує чутливість клітин до інсуліну - гормону, який регулює рівень глюкози у крові. Це може призвести до підвищення цукру у крові та розвитку діабету 2-го типу.

Порушення апетиту та метаболізму. Сон також впливає на вироблення гормонів греліну та лептину, які контролюють наш апетит і відчуття насичення. Нестача сну підвищує рівень греліну, який стимулює голод, і знижує рівень лептину, який пригнічує його. Це може призвести до переїдання, особливо вночі, та набору зайвої ваги.

Крім того, пізній сон зменшує кількість сонячного світла, що впливає на загальний психічний і фізичний стан людини. Також "опівнічні" ризикують отримати підвищений рівень холестерину та гіпертонію.

Медики рекомендують дотримуватися регулярного розпорядку сну та лягати спати не пізніше 23:00. Це допоможе почуватися краще, бути продуктивнішими та щасливішими.

Найкращий час для нічного сну залежить від багатьох чинників, як-от вік, спосіб життя, хронотип та особисті вподобання.

А надто довгий сон може мати негативні наслідки для когнітивних здібностей, пам'яті та настрою.


Автор: Анастасия Югова

Останні новини