Небезпека життя у космосі: у космонавтів МКС виявили пошкодження головного мозку
Останні дослідження зразків крові космонавтів МКС показують, що довге перебування у космосі може істотно зашкодити здоров'ю.
За підсумками аналізів крові, взятої у російських космонавтів після їх тривалого перебування на борту Міжнародної космічної станції (МКС), медики зафіксували істотне підвищення рівня деяких біологічних маркерів. Фішка у тому, що саме ці біомаркери можуть свідчити про пошкодження головного мозку людини.
У новому тесті були використані зразки крові п'ятьох космонавтів чоловічої статі. Кожен з них знакодиться на навколоземній орбіті у середньому 170 днів. Кров у космонавтів брали на борту МКС перед самим відльотом на Землю і ще кілька разів вже після їх прильоту.
Для довідки: біологічний маркер - це своєрідна речовина у юдському організмі, яку можно виміряти, присутність якого прямо вказує на певну аномалію, спровоковану впливом навколишнього середовища, занесеної інфекцією або ж прогресуючою хворобою.
Фахівці вивчили 5 різних біомаркерів крові, кожен з яких пов'язаний з будь-яким пошкодженням мозку. У астронавтів після повернення на Землю виявили значне підвищення рівня 3 біомаркерів:
- тонкий поліпептидний нейрофіламент (NeFL);
- гліальний фібрилярний кислий білок (GFAP);
- особливий тип бета-амілоїдного білка.
Медики припускають, що підвищення рівнів NeFL і GFAP може вказувати на тип нейродегенерации (зміни структури нейронів), яка називається дезінтеграція аксонів. Збільшені значення NeFL зараз досліджуються як метод виявлення найбільш ранніх стадій пошкодження головного мозку, пов'язаних з хворобою Альцгеймера. Надмірне накопичення бета-амілоїдних білків теж є головним показником розвитку цього захворювання.
Учені поки не можуть однозначно відповісти на питання, що ж викликає такі зміни у людському організмі. Можливо, це певний стрес, який переносить навіть підготовлений астронавт під час зльоту ракети або приземлення корабля. А може бути, зростання біомаркерів безпосередньо залежить від впливу на організм людини тривалого перебування в умовах невагомості або закритого простору.
У будь-якому випадку, якщо люди хочуть у майбутньому зробити космос своєю другою домівкою, а також здійснювати тривалі подорожі до інших світів, вченим варто розібратися з цим питанням.
Раніше Діалог.UA писав про те, що Росія заявила про загрозу МКС через західні санкції та України.
Також ми розповідали, як інженери NASA створили надзвуковий літак, у якого немає лобового скла.
Останні новини
Осінній фрукт хурма: корисні властивості, як правильно вибирати та з чим небезпечно поєднувати
15:44"Вже поставлено рекорд", – дослідники попередили про серйозний наслідок глобального потепління
17:30Як українцям захиститися від кіберзагроз – важливі правила для користувачів Інтернету від експертів
18:01