Як розпізнати отруєння грибами: симптоми та перша допомога
В Україні у розпалі сезон "тихого" полювання, яке щороку обертається численними випадками отруєння, на жаль, летальними наслідками.
Досвідчені грибники знають, що ніхто не застрахований від того, що в їхній кошик потрапить отруйний гриб. Важливо знати симптоми отруєння грибами, щоб встигнути надати допомогу й уникнути сумних наслідків.
Варто зазначити, наслідки залежать від виду гриба, кількості з'їденого продукту та індивідуальної чутливості організму.
У загальному випадку отруєння грибами проявляється таким чином.
- Нудота, блювота, діарея, болі у животі. Ці симптоми зазвичай з'являються протягом 2-6 годин після вживання грибів і свідчать про гостру гастроентеритну форму отруєння. Вона може бути спричинена як отруйними, так і їстівними грибами, якщо вони були неправильно зібрані, збережені або приготовані.
- Запаморочення, слабкість, пітливість, тахікардія, гіпертензія або гіпотензія, зіниці то розширюються, то звужуються. Ці симптоми можуть виникати через 15-30 хвилин після вживання грибів і свідчать про гостру неврологічну форму отруєння. Вона може бути спричинена грибами, що містять псилоцибін або мускарин - речовини, які впливають на центральну нервову систему та спричиняють психічні розлади, такі як ейфорія, галюцинації, марення.
- Жовтяниця, порушення функції печінки та нирок, кровотечі зі слизових оболонок, порушення згортання крові. Ці симптоми можуть виникати через 6-24 години після вживання грибів і свідчать про гостру гепатонефритичну форму отруєння. Вона може бути спричинена найнебезпечнішими видами грибів, такими як бліда поганка або мухомор червоний, які містять аматоксини - речовини, що руйнують клітини печінки та нирок.
Перша допомога у разі отруєння грибами:
- негайно викликати швидку допомогу або звернутися до найближчого медичного центру;
- спробувати з'ясувати вид грибів і зберегти зразки або блювотні маси для аналізу;
- провести промивання шлунка великою кількістю теплої води або слабкого розчину марганцівки до появи чистої води;
- дати пити активоване вугілля або інший ентеросорбент для зв'язування токсинів у кишечнику;
- дати пити багато рідини для запобігання зневодненню та прискорення виведення токсинів;
- не давати людині з отруєнням алкоголь, каву, молоко або ліки без призначення лікаря.
Лікування отруєння грибами проводять у стаціонарних умовах під наглядом фахівців. Залежно від тяжкості стану та виду грибів може застосовуватися інфузійна терапія, гемодіаліз, антидоти, гепатопротектори, антибіотики, симптоматичні засоби.
Раніше повідомлялося, що гриби - це не тільки смачний, а й корисний продукт, який містить багато вітамінів, мінералів, амінокислот і клітковини.
А 9-річна дівчинка померла після сімейної вечері, на якій усі їли гриби. Дитина померла у дитячій реанімації обласної лікарні на Херсонщині.